Klima Sökme Takma Hizmeti

Klima Sökme Takma Hizmeti

Klima sökme takma hizmeti diğer adıyla klima montajı, klimaların düzgün çalışması için dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Klimaların doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Bu seçimin sonrasında kaliteli bir montaj yapılması gerekmektedir. İyi bir klima montajı, klimanın stabil çalışmasını sağlamaktadır. Bu yazıda sizlere klima montajını anlatıp önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Sizler de klima montajı için uzman bir ekip arıyorsanız bize ulaşabilirsiniz : Çağlayan Klima

Klima Sökme Takma Hizmeti

İç Ünite Montajı

Klima Sökme Takma Hizmeti

İlk olarak klima montaj sacı duvara terazi yardımıyla düzgün bir şekilde montajı yapılır. Dış üniteden iç üniteye gelecek bakır borular için açılacak deliğin yeri belirlenir. Bu delik dikkatli belirlenmelidir aksi taktirde klima su tahliye sisteminde sıkıntı oluşur ortama su akmaya başlar. Darbeli matkap yardımı ile duvar borularının geçeceği ölçüde delinir.

Dış Ünite Montajı

Prefabrik eve yaptığımız klima montajımız.

Dış ortamda kalacak ünitenin ayakları monte edilir. Monte edilmiş klima ayaklarına dış ünite sabitlenir. Dış ünite  ayakları arasına kauçuk takoz konulmasıvibrasyon ve motor sesini kesmesi için önemlidir. İç ve dış ünite arasına kullanılacak bakır boru ölçüsü çıkartılır ve o ölçüde bakır boru kesilir. Kesilen bakır borulara havşa makinesi ile havşa açılır.

İç ünite ve dış ünite arası enerji ve haberleşme (sinyal) kablo bağlantısı yapılır, iç üniteye drenaj yani su tahliye sistem borusu takılır. İç ünite ile dış ünite arasındaki  bakır boru bağlantısı yapılır. Bakır borular, drenaj hattı, elektrik ve haberleşme kabloları izolasyon (dekoratif) bant ile sarılır. İç ünite duvardaki montaj sacına oturtulur ve doğru montaj yapılmış mı kontrol edilir.

Gaz, Bakır Boru, Sinyal, Su Gideri Bağlantıları

Dış ünite bakır boruları monte edilir. Haberleşme ve elektrik kabloları girilir. Dış ünitede bulunan gidiş – dönüş servis vanaları (gaz vanası) açılır. Gaz sistemi kapalı hale gelmiş olur her şey doğru yapıldıysa gaz kaçağı söz konusu değildir. Gaz toplama işlemi bittikten sonra dış ünite kapakları kapatılır. İç ve dış ünite su giderleri en yakın yağmur suyu tahliye yerine uzatılır. Son olarak şebekeden klimanın ihtiyaç duyacağı elektrik bağlantısı yapılır.

Çağlayan Klima Antalya olarak sizlere klima montajında genel bilgileri özetledik.

Klima Sökümü ve İstiflenmesi Nasıl Yapılır.

Antalya klima sökümü ve istiflenmesi
Şehir dışına gidecek 5 adet klimanın bakım işleminden sonra nakliye aşamasında zarar görmemesi için ambalajladık

Klima sökümü,  montaja göre biraz daha kısa ve basittir ama dikkat edilmesi gereken hususlar  vardır. Klima kumandadan soğuk modda çalıştırılır 16 veya 18  derecelere ayarlanır. Ortam sıcaklığın bu derecelerden yüksek olması lazım aksi taktirde klima soğuk modda devreye giremeyecektir. Çözümü ise gayet basittir. Klimanın devreye girebilmesi için varsa fön makinesi ile klimanın sağ tarafına 30 cm uzaklıktan fön makinesini gezdirmeniz yeterli.

Klima Gaz Toplama İşlemi

Klima soğuk modunda devreye girdikten sonra dış üniteden sol tarafındaki muhafaza kapakları sökülür. Servis vanalarının kapakları açılır. ilk olarak  gaz basma  vanası kapatılır (ince olan) ortalama 1 dakika sonra gaz emiş vanası kapatılır (kalın olan). Klimanın gazı dış üniteye depolanmış olur.

Klima montaj ayaklarından ayrılır, gaz vanaları iyice sıkıldıktan sonra içerilerine yabancı cisim girmemesi için koli bandı ile iyice sarılmalıdır çünkü bu vanalara 1 damla su girmesi durumunda klimanız kullanılamaz hale gelebilir.

İç ve Dış Ünite Sökümü

İç ünite bakır borulardan ayrılıp açıkta kalan bütün bakır boruların uçlarını tekrardan koli bandı ile kapatıyoruz. İç ünite ile dış ünite arasındaki bakır boruyu taşıyabilmek için dikkatlice geniş çember haline getirmekte fayda vardır. Aksi takdirde kırılma veya bükülme  olabilir bu nedenle maliyeti de oldukça yüksektir.

Sökülmüş Olan Klimayı İstifleme

İç ve dış ünitenin orijinal kutuları varsa kutulanması yok ise  iç üniteyi çarşafa sarmak uygun olacaktır. Çünkü, hava almayacak streç film veya balonlu naylon ambalaj malzemelerine sarılı olan klimalar eğer  üzün süre sarılı kaldıysa ve klima bakımsız halde istiflendiyse istenmeyen kokular meydana gelir. Uzun yıllardan beri gelen tecrübelerimize dayanarak bunun kesin olarak gerçekleşeceğine emin olabilirsiniz : Antalya Klima Bakımı

Klimanız bu şekilde sökülüp bırakıldıysa ekstra masraf çıkarmadan montajı yapılır.

Antalya Çağlayan Klima  olarak sizlere klima sökümünde (de-montaj) ve istiflemeyi anlattık. Firmamız klima alanında uzman bir ekibe sahiptir; klima montajı, klima servisi, klima bakımı hizmeti sağlamaktayız.

Hizmet Mevkilerimiz ve Alanlarımız

Çağlayan Klima, Antalya Merkez Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Dokuma, Çallı, Uncalı, Masadağı, Lara, Güllük, Şarampol, Gürsu  ve diğer tüm mahallelerimizde  her türlü marka ve model klimaların bakım, temizlik, tamir, arıza çözümü, sökme takma, sadece montaj, sadece sökme işlemlerini yapmaktayız. Siz de bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.