Klima Alırken Nelere

Klima Alırken Nelere

 

Yaz aylarının gelmesi ile beraber klimalar; arabada, ofiste ve evde aktif olarak kullanılmaya başladı. Yaz aylarında sürekli olarak tercih edildiği gibi kış mevsiminde de ısınmak amacı ile klimalar kullanılır. Isınmak ve aynı zamanda serinlemek için; doğru olmayan sıcaklık değerinde çalışan, düzenli bir şekilde bakımı yapılmayan, temizlenmeyen klimalar; sağlığı olumsuz bir şekilde etkiler. Özellikle de sıcaklıkların yükselmesi ile beraber; klimalardan istediğiniz verimi almak için ve sağlıklı bir ortamda bulunmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Peki, klima alırken nelere dikkat edilmelidir?  Bu konu hakkında detaylı bir bilgi arayışında iseniz yazımızın devamını okuyarak istediğiniz bilgiye sahip olabilirsiniz. inverter klima hakkında yazımızı okuyabilirsiniz..

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tercih Edeceğiniz Klimayı Alanın Özelliklerine Göre Seçin

 Klima alacağınız zaman öncelikle alanın özelliklerine; ışık alma durumuna, hacmine ve yalıtımına göz gezdirmeli ve buna göre klima tercih etmelisiniz. Gece, gündüz, kış ve yaz dönemlerinde aktif bir şekilde kullanıldığı zamanlar dikkate alınmalı ve aynı zamanda enerji kaybının en az seviyede olduğu alanlar tercih edilmelidir. Yaz mevsiminde serinlemek amacı ile tercih edilen klimaların montajında güney ışığı ve kuzey cephesi en az seviyede olan noktalara karar verilmelidir.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir

 Klima alınacağı zaman; montajı  gerçekleşecek mahallin gücüne göre tercih edilmesi en iyisidir. Aynı zamanda cihazın verimli olması son derece önemlidir. Cihazın hem verimli hem de enerji tasarrufu olmasını istiyorsanız A+  ve üzeri cihazları satın almalısınız. Cihazın  verimli olmasını istiyorsanız mutlaka SEER  değerinin en az 6,0 olması gerekir. Bu sayının altında olan değer; klimaların verimli olmasını engeller.

Klimaların üzerinde bir etiket bulunur ve bu etikette KW değeri yer alır. Klima tercih ederken bu değere göz atmalısınız ve bu  değerin ısı yüküne uyumlu olmasının ardından klimayı tercih etmelisiniz. Klima satın alırken bu işi bilen ve uzman tekniğe sahip olan kişilerden yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır. Klimanın kapasitesi son derece önemlidir. Kapasitesi ise; sesli çalışmaya fan devrine, dış ortamın ve aynı zamanda  iç ortamın sıcaklığına göre farklılık gösterir.

Tercih edilecek klimanın CE belgesi, uluslararası kalite standardı belgesi ve ulusal uluslararası standart belgelerinin muhakkak olması şarttır. Klimalarda meydana gelen herhangi bir sorun için kolay bir şekilde yetkiliye ulaşmak önemlidir. Bu durumda klima bakım, kurulum dağıtım ve satış hizmetlerini sunan firmayı tercih etmek son derece önemlidir. Klima alırken dikkat edilecek hususlar göz önünde bulundurularak; klima tercihi yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

 Çevre Dostu Klima Tercih Edilmelidir

Enerji verimliliğinin yüksek seviyede olması klimalar için çok önemlidir. Bu durum  faturaların düşüş göstermesini sağlayarak çevre sağlığını korumaktadır. Enerjinin verimli olması gelecek zamandaki nesillere daha yaşanılabilir bir alan kalması için gereklidir. Bu sebepten dolayı da klimaların SCOP ve SEER  değerlerine bakılmalı ve bu değerleri yüksek olan tercih edilmelidir.

 Klimaların Bakımı Senede 2 Kere Yapılmalıdır

Klimalar bilindiği üzere hem iç hem de dış ortamda farklı hava şartlarına maruz kalırlar. Bu sebepten dolayı da klimaların filtrelerinde kir, toz gibi etkenler oluşmaktadır. Bu durum sağlığı olumsuz bir şekilde etkileyerek cihazın performansının düşmesine sebep olur. Mutlaka klimaların bakımının yaz ve kış dönemlerinde düzenli bir şekilde şarttır. Bakımı yapılmayan klimaların verimi en alt seviyede olur ve aynı zamanda daha fazla ücret ödemenize sebep olur. Klima Bakımı ve temizliği çok önemli bir konudur burada bahsetmiştik..

Antalya Klima Bakımı
Antalya Klima Bakımı

 Klima Tercihinde Hassas Filtreli Klimalar Seçil Seçilmelidir

 Tercih edilecek klimanın mutlaka hassas filtresi olmalıdır.  Klima bakımı düzenli aralıklar ile yapılmadığı takdirde sağlıksız ortamlar meydana gelecek ve bu da sağlığınızı tehdit edecektir. Toz, kir gibi etkenler filtrelerde toplanır. Bu da; alerji, astım, burun kanaması, yorgunluk, sinüzit ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarır. Tercih edeceğiniz hassas filtreli klimalar bu sorunları en alt seviyeye indirir. Hassas filtreli klima çeşidi; toz, kir, bakteri gibi etkenleri ise içinde tutar ve insanları olumsuz bir şekilde etkilenmez.

Klimanın Sıcaklık Ayarları Büyük Önem Taşır

 Klimaların temizliği ve bakımı kadar aynı zamanda kullanan kişilerin de dikkat edeceği hususlar mevcuttur. Klimaların yaz mevsiminde ayarı asla 23 derecenin altına indirilmemelidir. Kış mevsiminde ise klimaların ayarı en fazla 24 olmalıdır. Yaz aylarında ve sıcaklığın düşük olduğu zamanlarda klima çalıştırılır ise; nezle ve grip gibi hastalıkları ortaya çıkarmaktadır. Bunun sebebi ise; iç ve dış ortamın arasında bulunan sıcaklık farklıdır.

Montaj hizmetinde kolaylığa dikkat!

Montaj da klima alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtlarından biri. Fiyatı hesaplarken montajın ve keşfin buna dâhil olup olmadığını muhakkak sorun. Klimanızın kapasitesini ve tipini belirlerken teknik servisin görüşünü almanız iyi olacaktır. Bunun yanı sıra montaj yeri de belirleyici durumda. Ortamın iklimlendirmesinde bu detaylar önem kazanıyor.

Ortam büyüklüğüne göre kapasite

Ortamın büyüklüğüne göre, soğutma işlemi için 6000 ila 25000 BTU arasında kapasiteler bulunuyor. Hemen BTU’ya bir açıklık getirelim. BTU (British Thermal Unit), kalori/saat anlamına gelen bir İngiliz ısı birimi. 1 pound ağırlığındaki suyun sıcaklığını 1 fahrenheit değiştirmek için gereken bir saatlik isi miktarını temsil ediyor. BTU arttıkça klimanın değeri de artacağından klima alırken metrekare hesabı yaparak en uygun BTU değerine sahip klimayı tercih etmek gerekiyor. Klimanızı sıcak havalarda serinletme, soğuk havalarda da ısınma için kullanacaksanız satın alma kriterlerinize bunu da eklemelisiniz. Zira her klima, soğutma başarısını ısıtma işleminde gösteremeyebilir.

Klima alırken BTU nasıl hesaplanır?

Klima seçiminde en önemli faktör ihtiyacınız olan BTU’yu (British Thermal Unit)bilmeniz. Klima alırken kaç BTU olduğunu basit bir hesaplamayla öğrenebilirsiniz. Türkçede İngiliz Isı Birimi olarak karşılık bulan BTU, klimanın kullanılacağı odanın büyüklüğü ile bölgenin mevsimsel koşulları dikkate alınarak hesaplanıyor.

En iyi performansı gösteren doğru BTU birimine sahip bir klima için odanın metrekaresini 2,2’ye bölüp 1000 ile çarpmalısınız. BTU değerini yaşanılan bölge de etkileyecektir. Biraz daha teknik olan pratik klima hesabı için odanın metrekaresini bölge katsayısı ile çarpın ve kişi sayısı için kişi başı 600 Btu/h ekleyin. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h ekleyin. Bölge katsayıları ise şöyle:

  • Akdeniz:445
  • Doğu Anadolu: 308
  • Ege: 423
  • Güneydoğu Anadolu: 462
  • İç Anadolu: 346
  • Karadeniz: 385
  • Marmara: 385

Klima BTU hesaplaması yaptıktan sonra klima modelleri arasında en doğru tercihi yapmanız kolaylaşacaktır.

 Klima Alınacağı Zaman Mutlaka Makine Mühendisi İle Görüşme Sağlayın

 Klimalar düzgün bir şekilde kullanıldığında insanlara hem konforlu hem de sağlıklı ortamlar sunar. Klima satın alacağınız zaman öncelikle bir makine mühendisi ile görüşmeniz tavsiye edilir. Makine mühendisi ile görüştüğünüz zaman sizlere; klimaların seçimi, kullanımı ve nasıl takılması gerektiği hakkında daha detaylı bilgiler verir. Aynı zamanda klimaların periyodik bakımları düzenli bir şekilde yapılmalı ve asla hiçbir zaman  ihmal edilmemelidir.